Príprava na príchod druhého dieťatka

Uvedomte si, čo vás čaká a neminie. Pomôžte staršiemu dieťaťu pochopiť, čo môže očakávať. Je to najlepší spôsob, ako sa pripraviť na túto radostnú udalosť www.walvier.sk/prichod-druheho-dietata/ .

miminko

 
Čo sa zmení?

Mať druhé dieťa a venovať sa súčasne aj prvorodenému dieťaťu môže byť na začiatku trochu ohromujúce. Je lepšie pred príchodom dieťatka sa poriadne pripraviť, hoci to môže byť náročné.


Pravdepodobne budete zaneprázdnení a váš pekne zorganizovaný rozvrh môže siahať až za vaše hranice. Možno sa ľahšie vyčerpáte ešte pred narodením bábätka, keďže aj vaše staršie dieťa si vyžaduje vašu pozornosť.


Po narodení očakávajte, že prvých 6 až 8 týždňov budú mimoriadne náročné. Budete sa snažiť vytvoriť vášmu bábätku režim kŕmenia a spánku a súčasne sa budete musieť venovať vášmu staršiemu dieťaťu.


Pozitívnou zmenou, ktorú prináša druhé dieťa, je zvýšená dôvera vo vaše vlastné schopnosti, vedomosti a skúsenosti. To, čo sa vám pri vašom prvom dieťati zdalo tak ťažké – dojčenie, výmena plienok, zvládanie chorôb – sa teraz bude javiť ako prirodzené.

 
Ako ma to ovplyvní?


Fyzicky –  je pravdepodobné, že po pôrode budete ubolená a veľmi unavená, najmä ak ste mali náročný pôrod alebo ste rodili sekciou. Nočné kŕmenie sa vám môže zdať náročné. V prvých týždňoch vám však môže pomôcť dula.


Emocionálne – nebojte sa, ak vás trápia obavy zo spoločného fungovania s vaším dieťaťom. Môžete sa obávať, či budete dávať lásku rovnakým dielom obom deťom. Budete – ako mamičky a otcovia často hovoria, láska rodiča sa zdvojnásobí, keď sa narodí ďalšie dieťa.

sourozenci

 
Pomôžte vášmu dieťaťu prispôsobiť sa


Vaše prvé dieťa môže pociťovať celý rad emócií, od vzrušenia až po žiarlivosť alebo dokonca odpor. Mladšie batoľatá, ktoré nemôžu verbalizovať svoje pocity, by sa mohli vrátiť vo vývoji späť  – ako cmúľanie palca, pitie z fľaše, môžu zabudnúť na svoje nedávno získané zručnosti, len aby získali vašu pozornosť.

Príprava na príchod druhého dieťatka
3.7 (73.33%)3
Back to Top