Hrozby on-line života

Kým prvé počítače slúžili hlavne ako kalkulačka a boli nadrozmerné, dnes je realita úplne iná. Pred niekoľkými rokmi prišli prvé hry na počítače v podobe CD-čiek, neskôr prišiel káblový internet a všetci boli unesený z možnosti prečítať si e-maily či surfovať na sociálnej sieti. Veľkou novinkou bol príchod notebookov. Možnosť bezkáblového používania na akomkoľvek mieste. K tomu sa začali používať prenosné internety v podobe USB. Ani sme si neuvedomili a počítače sa používajú takmer už len v kanceláriách.

notebook

Skoro každý má smartfón, na ktorý maily prichádzajú priamo prostredníctvom aplikácie. Stačí pár kliknutí a fotka, ktorú ste práve odfotili sa dostane na množstvo sociálnych sietí. Ak potrebujete čokoľvek zaplatiť, stačí vám poznať IBAN príjemcu a peniaze odošlete za pár sekúnd. A to všetko dokážete aj cez mobil. Na notebookoch a tabletoch denne pozeráme filmy a seriály. Televízory už tiež podporujú pripojenie na internet a na všetko vám už stačí wi-fi pripojenie. Ale takisto ako on-line život pomáha môže aj uškodiť.
 
Hrozby                        Keďže tieto služby dnes využíva už každý, musíte si dávať aj väčší pozor. Jedným z nevýhod publikácie je strata súkromia. V niektorých prípadoch, keď zverejníte fotky z dovolenky vaši sledovatelia vedia, že váš dom je prázdny a práve v tomto období vzniká najviac krádeži. Obmedzením v niektorých prípadoch je aj GPS navigácia, kedy vás hocikto môže podľa mobilu sledovať. Ale asi najväčšou hrozbou sú hackeri. Tým, že všade zadávame svoje heslá a odtlačky prstov, šikovný počítačový maniaci sa nám dokážu dostať do ktoréhokoľvek konta. Aj do toho bankového. Preto je nevyhnutné mať nainštalovaný antivírus, ktorý chráni vaše zariadenia.

mobil
 
 
Avast, Avg                  Dvaja z najväčších antivírusových programov, ktoré pravidelne kontrolujú stav počítača. Dokážu tiež vyhodnotiť, ktoré programy spomaľujú počítač a ktoré sú hrozbou. Na určitú dobu ich stiahnete aj zadarmo.

Back to Top