Choroba zvaná vitiligo

Vitiligo je choroba, ktorá postihuje kožu. Ide o stratu pigmentu. Názov choroby je odvodený z latinských slov vitium, čo znamená vada a vitelis ako biela farba.

Vitiligo je autoimunitná choroba, ktorou trpí 0,38 až 4% populácie. Choroba sa zvykne prejavovať medzi 20. a 30. rokom veku. Zlou správou je, že táto choroba sa nedá liečiť.

duhovka

Rozlišujeme vitiligo:

Lokalizované– väčšinou postihuje len malú časť kože a vyskytuje sa samostatne.
Generalizované– postihnutá je väčšina tela, najmä ruky a nohy.
Univerzálne– zasiahnutá je celá koža s prítomnosťou menších ložísk.

Na rozdiel od albinizmu nie sú postihnuté oči. Choroba sa zhoršuje u ľudí, ktorých okrem iného trápi atopický ekzém.

Dedičnosť

Predpokladá sa, že pri tomto ochorení zohráva úlohu genetika, neznamená to však, že je dedičné. U mužov aj žien sa vyskytuje rovnako.

Liečba

Ako už bolo spomenuté vyššie, táto choroba sa v súčasnosti liečiť nedá. Príznaky sa dajú zmierniť čiastočnou repigmentáciou. Treba to však podchytiť už na začiatku, kým ložiská nie sú veľké.

Používa sa terapia:

Kombinovaná– ide o opaľovanie UVB svetlom a použitie mastí.
Monoterapia– ide o samotné UVB opaľovanie alebo použitie masti.

Terapia čiastočne zmierni prejavy vitiliga. Regresia však nie je vylúčená. Používa sa ultrafialové žiarenie dĺžky 311 nm alebo Psoralen s UVA žiarením, prípadne excimerový laser. Z mastí je to Oxoralen (patrí medzi Psoraleny), kortikoidy, imunomodulátor Protopic. Tiež je možné použiť Vitiskin alebo Vitix gél, ktoré obsahujú enzým superoxid dismutáza.

laboratoř

Krémy jednak podporujú imunitnú reakciu a vytvárajú pigment (Oxoralen) a jednak potlačujú imunitnú reakciu (Protopic). Užívanie je väčšinou dlhodobé. Prípravky určené na liečbu sú na predpis. Liečba býva doplnená terapiou UVB svetlom prostredníctvom lámp. Význam má aj užívanie A, C a E vitamínov.

Ohodnoťte příspěvek
Back to Top