Asasíni = nájomný vrahovia. Je to naozaj pravda?

To, že asasíni boli len nájomný vrahovia je len naša mylná predstava z mnohých dobrodružných románov, kde sú opisovaný ako chladnokrvní a bez zľutovania. Avšak sú to len mýty a historici, dokonca aj samotná história o nich hovorí niečo úplne iné. Ide o sektu, ktorá vznikla v jedenástom storočí na severe dnešného Iránu. Zakladateľom asasínov bol Hasan ibn Sabbah. Bol to talentovaný muž. Ako mladý sa vydal na potulky po Indií a Perzii, kde hľadal ten pravý zmysel života. Po dlhých rokoch sa vrátil do Perzie a hľadal miesto kde by mohol svoje učenie šíriť ďalej.

ninja

Za svoje nové útočisko si zvolil stavbu Alamút, teda Orlie hniezdo (milovníci hry Assasin´s Creed ho poznajú aj vizuálne). K tomuto sa viaže jedna historka a to taká, že pôvodne toto Orlie hniezdo spravoval guvernér. Ten mu povedal, že mu predá len takú časť, ktorá pokryje kožu stiahnutej kravy z kože. Hasanovi sa to podarilo tak, že hlavu rozsekal na malé časti a nimi pokryl celý palác. Guvernér videl, koľko ľudí stojí za nekompromisným asasinom a radšej mu ho nechal.
Táto sekta mala rozdelenie do takých akoby hodností. Tí najvyšší študovali texty a presvedčovali ľudí o svojej viere. Tí najnižší boli presne tí, za ktorých asasinov považujeme. Nemohli nič proti tomu robiť, len obetovať seba samého sekte. Hasan veril tomu, že by svojich nepriateľov neporazil v boji, preto kázal svojím súkupníkom aby vraždili ich generálov.

agrese

Asasíni boli neuveriteľne sfanatizovaní. Trávili veľa času tréningom s používaním zbraní, učili sa meniť svoje identity, to znamenalo sa učiť aj iné jazyky. Každá vražda bola pripravovaná aj niekoľko mesiacov dopredu. Boli známi tým, že vraždili za bieleho dňa, tým odstrašovali. A malo to svoj význam. Naozaj sa ich ich nepriatelia báli.

Meno asasín nevzniklo z mena Hasan ale z legendy, ktorá o nich kolovala. Vraj pred každou vraždou fajčili hašiš, čo nevie nikto potvrdiť ani vyvrátiť. Vravel to údajne o nich aj Marco Polo po svojej výprave. Z hašiša vzniklo slovo hasasín a z hasasína asasín.

Back to Top